Narzędzia do surfowania po internetowych zasobach
Wyszukiwarka Google, opisana w felietonie „Google. Historia internetowego giganta" („Rzecz o Historii", 11 grudnia 2020 r.), nie była pierwszym programem, który miał ułatwić użytkownikom internetu znalezienie informacji w sieci.
Historia internetowych wyszukiwarek rozpoczęła się blisko dziesięć lat przed tym, jak panowie Page i Brin zaczęli myśleć nad swoją koncepcją, żeby stać się największą i najpotężniejszą firmą w tym obszarze – Google, który musiał ciężko walczyć o swoją pozycję. Naszkicuję teraz pokrótce „pole bitwy", żeby czytelnik wiedział, w jakim kontekście trzeba osadzić niewątpliwy sukces Google.
Przeglądarki sieciowe przed epoką WWW
Jak się wydaje, pierwszą przeglądarką była Archie – program napisany w 1990 r. przez studentów i pracowników Uniwersytetu McGill w Montrealu. Przeglądarka ta nie wyszukiwała stron WWW, ponieważ ich koncepcja (opublikowana 12 marca 1989 r. przez Tima Bernersa-Lee) nie była jeszcze wtedy zbyt popularna, a główne zasoby informacji w internecie miały formę FTP – zbiorów plików wyposażonych w File Transfer Protocol, dzięki czemu użytkownicy sieci pozyskiwali potrzebne im pliki na odległość. Ale żeby pozyskać określone pliki, trzeba było znaleźć serwer FTP, w którym te właśnie, potrzebne nam pliki były przechowywane. No i właśnie w wyszukiwaniu tych potrzebnych serwerów Archie okazała się bardzo pomocna.
W następnym roku udostępniona została przeglądarka Veronica. Jej nazwa była rozwijana do formy długiego hasła: „Very Easy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta